Každý den si lidé sjednávají havarijní pojištění, aby se mohli vyhnout situaci, kdy budou platit plnou částku za škody na svém vozidle. Při sjednání havarijního pojištění si můžete vybrat rizika, která bude krýt pojišťovna nebo se můžete také pojistit proti všem rizikům. Vyberete si míru spoluúčasti, případně různá připojištění (od čelního skla až po sedadla ve vozidle) a pojištění uzavřete. Když je havarijní pojištění uzavřené, neznamená to automaticky, že vám pojišťovna uhradí všechny škody, ke kterým dojde, existují různé výjimky, při kterých nemusíte dostat ani korunu.
Kdy vám pojišťovna nezaplatí nic?
Těch výjimek je opravdu velké množství, ale stručně by se dalo říci, že se to týká především podmínek, při kterých porušíte zákon. Jestliže budete mít alkohol v krvi, pojišťovna vám nic nezaplatí, stejně tak, když usednete za volant při zákazu řízení. Další výjimkou je, když způsobíte škodu úmyslně. Při nehodě je vždy důležité také udělat záznam o nehodě, když ho neuděláte, můžete rovněž škodu zaplatit vy sami. Pokud si nejste jistí, jak velká škoda na vozidle je, vždy se vyplatí zavolat policii. Mezi běžné zákonem dané výluky patří škody, které vznikly při manipulaci s nákladem stojícího vozidla, škody při válečné situaci nebo teroristickém útoku, škody během motoristických závodů, škody po střetu vozidel ve vlastnictví téže osoby, škody hrazené lidem, se kterými žijete ve stejné domácnosti, ale také třeba škody vzniklé střetem jedné jízdní soupravy.
Těch výluk je opravdu velké množství a pokud si říkáte, že snad ani nemá cenu si havarijní pojištění sjednávat, je třeba myslet na to, že situací, kdy vám pojišťovna za škodu zaplatí, je podstatně více a výluky jsou spíše jen mizivým procentem situací.
Před sjednáním havarijního pojištění doporučujeme si vždy nabídky pojišťoven porovnat, abyste za danou cenu získali tu nejlepší nabídku. Porovnání můžete provést na specializovaném portálu Porovnej24.cz.