Bez akustické pěny neobejdou zkušebny nebo nahrávací studia. Jak izolace funguje?

Pokud patříte mezi majitele či provozovatele nahrávacích studií nebo jste členem kapely, jistě jste řešili problém s odhlučněním. Nahrávání a zkoušky se neobejdou bez hlasitých tónů a zvuků, hudby a zpěvu, ovšem sousedé vaši tvorbu zpravidla nestojí. Odhlučnění místnosti, ať už je to zkušebna nebo nahrávací studio, by mělo být samozřejmostí pro každého hudebníka. Kvalitní tlumící materiál dokáže zázraky, mnohdy byste nevěřili, jak velký hluk se zdmi odehrává, ale venku je naprosté ticho.

Akustická pěna dokáže zvuk „pohltit“

Akustické pěny jsou oblíbené především pro větší lehkost a měkkost. Buněčná otevřená struktura má úžasnou přirozenou vlastnost – dokáže dokonale pohlcovat zvukové vlny a zabránit hluku odrážet se od tvrdých povrchů, jako jsou stěny, podlahy a stropy. Celý proces funguje na bázi přeměny zvukové energie na teplo, čímž se sníží schopnost zvuku vrátit se zpět do místnosti.

V závislosti na způsobu použití může tento typ pěny také zlepšit akustiku v místnosti. Akustická pěna pohlcující zvuk nařezaná do tvaru pyramidy nebo klínu může být použita k manipulaci s vibracemi způsobem, který zlepšuje kvalitu zvuku. Běžným příkladem je nahrávací studio, kde je ozvěna redukována instalací viditelných pěnových dlaždic a panelů na stěnách.

Kdy instalovat pěnu pohlcující zvuk

Pokud chcete absorbovat zvuk v místnosti, musíte změkčit tvrdé povrchy, především stěny. Přemýšleli jste někdy na tím, proč se více rozhléhají tóny z tlesknutí rukama ve „studených“ budovách, jako jsou kostely a tělocvičny, je to proto, že se zvuk odráží od stěn a stropu a je pak zesilován tvarem místnosti.

Běžným přístupem k pohlcování zvuku ve velkých místnostech je instalace akustických panelů, které jsou nařezány na míru a připevněny na největší plochy, jako jsou podlahy a stropy. Tento přístup může být účinný při pohlcování vzdušných zvuků a při prevenci ozvěny.