Vilcacora neboli kočičí dráp pomůže s vysokým krevním tlakem

Vysoký krevní tlak se řadí mezi běžná civilizační onemocnění, s kterým se potýká velké množství lidí. Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze navíc představuje onemocnění, o kterém řada lidí vůbec neví. Z tohoto důvodu je důležitá pravidelná lékařská kontrola. Důsledkem zvýšeného krevního tlaku je totiž vyšší riziko cévních onemocnění.

Trápí-li vás dočasně zvýšený krevní tlak, pak můžete jako prevenci užívat vilcacoru, která účinně snižuje vysoký krevní tlak. Se snížením krevního tlaku vám také pomůže řada potravin, jako je česnek, ořechy, čokoláda, celer, červená řepa, okurky, banány, včelí med apod. V tomto článku se blíže podíváme právě na léčivou sílu vilcacory.

Královna Amazonie

Vilcacora je velice známá léčivá rostlina, která si díky svým léčivým vlastnostem získala přízvisko královna Amazonie. Často se lze také setkat s názvem kočičí dráp, jelikož disponuje trny připomínající právě kočičí drápy. Jejích léčivých účinků využívali již staří Inkové. Přesto, že do Evropy se dostala mnohem později, tak se velice rychle stala oblíbeným přírodním lékem na řadu nemocí. Rostlina Vilcacora totiž představuje nejen účinný prostředek pro snížení krevního tlaku, ale zároveň si dokáže poradit s celým spektrem zdravotních problémů.

Rostlina s mnoha léčivými účinky

Vilcacora neboli také una de gato například pozitivně působí na posilování imunitního systému a zvyšuje obranyschopnost organismu. Navíc se jedná o účinný antioxidant, který chrání tělo před volnými radikály. Ve spojitosti s užíváním Vilcacory se hovoří i o jejích silných protinádorových účincích. Oceňována je také pro své protizánětlivé, antivirové a detoxikační účinky. Je tak vhodná pro léčbu zánětů a očistě organismu.

Pozitivní účinky také přináší při bolestech zad a kloubů. Jedná se tak o všestrannou léčivou rostlinu s blahodárnými účinky na lidský organismus.

Kočičí dráp se užívá v podobě odvaru

Vilcacora se nejčastěji používá v podobě odvaru. Odvar se připravuje ze sušené kůry, která se vsype do vody a přivede k varu. Odvar se vaří zhruba po dobu 20 minut a následně se scedí. K přípravě 1 litru odvaru postačí 1 lžíce. Vzniklý nálev má načervenalou barvu a je chuťově nevýrazný. Popíjet lze za tepla i studena. Vzhledem k jeho účinkům na snižování krevního tlaku se nedoporučuje lidem se sníženým krevním tlakem. Dále není vhodný pro kojící a těhotné ženy.