K čemu je dobrá vertikutace travnatých ploch?

Péče o trávník vyžaduje trpělivost, pravidelnost a především správný postup při sečení, přihnojování, zavlažování, hrabání a dalších úkonech, které jedině vedou ke správné kvalitě travního porostu. K vyjmenovaným činnostem patří také vertikutace travnatých ploch, což znamená vlastně prořezání a provzdušnění půdy, zvláště pokud je trávník hodně používán a je tak sešlapán a podupán.

Správnou vertikutací lze uvést travnatou plochu do požadovaného stavu, ovšem pouze když se vertikutace provádí odborným způsobem. Nesprávným postupem lze způsobit více škody než užitku a trávník i nevratně poničit.

Proč je vertikutace potřebná

Hodně používaný trávník se po čase sešlape a na nejfrekventovanějších místech se vytvoří nepropustná vrstva dosahující často do hloubky až několika centimetrů. To je pak příčinou, že se do půdy nedostává potřebná vláha a živiny, v důsledku čehož začne tráva strádat a usychat. Na travnaté ploše se tvoří suché tvrdé plochy, porost řídne a na úkor trávy se na povrch derou plevely. Tvoří se také travní plstě, kterou jsou zárodkem tvorby mechů a plísní. K odstranění plstí, plísní a mechů je nejúčinnější právě vertikutace travnatých ploch pomocí vertikutátoru. Jedná se o stroj podobný travní sekačce, jehož hlavní součástí je válec s vertikutačními noži a pružinkami namísto nožů, které jsou u sekačky na trávu. Nože vertikutátoru nařežou drny a sešlapanou zeminu, načež pružiny vyhrabou z trávy všechny nečistoty.

Čas pro vertikutaci

Běžnou travnatou plochu je dobré vertikutovat jednou za rok. V případě přílišného sešlapávání a zdupávání trávníku je optimální činit tuto proceduru dvakrát v roce, nejlépe na jaře a na podzim. Ptáte-li se, zda byste vertikutaci zvládli sami, tak odpověď zní ano, ale jen na malých plochách. Například v případě městských parků či jiných velkých ploch je lepší pozvat odbornou firmu, kterou je RD servis na webu rdservis.cz. Správně provedená vertikutace zajistí zdravý, silný a kvalitní trávník, který se díky zlepšení látkové výměny a následnému přihnojování a dosetí travního semene po krátké době zahustí a posílí.