Snižte riziko rakoviny. Pět varovných příznaků, které musíte znát

Ze všech ostatních typů rakoviny, je rakovina prsu nejinvazivnějším a nejčastějším druhem rakoviny, který poskytuje ženy všech věkových kategorií. Zhruba každá osmá žena má rakovinu prsu a do konce roku se vyskytne na 246 660 nových případu (výzkum proveden na území USA). Smutnou zprávou je, že 40 450 případu skončí nešťastně. Je tedy nesmírně důležité, aby byla rakovina prsu diagnostikována v čas. Včasné odhalení totiž může zachránit váš život.

Pravidelné vyšetření je základ

Nejlepší způsob, jak se chránit před touto nemocí, je pravidelná návštěva lékaře a sken prsu. Přestože tento způsob nepomůže s prevencí rakoviny, může vám ji pomoci najít v čas, kdy je nejvíce léčitelná. Všechny ženy ve věku 20 let a výše, by měly pravidelně chodit na vyšetření.

Jste-li ve věku 20 až 39 let:

V takovém případě je ideální doba mezi testy 3 roky. Pokud se chcete nechat testovat častěji, je to jedině dobře.

Pokud jste ve věku 40 a více let:

Věk 40 let a více, je rizikovým obdobím. Mamogram a sken prsu, byste měli podstoupit každý rok. V mladším věku, si můžete dělat vlastní zkoušky, ale ty nejsou tak spolehlivé, jako mamografie a klinické zkoušky na rakovinu prsu. Jakmile zaznamenáte změnu prsou, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.

Další rizikové faktory pro vznik rakoviny prsu

Je smutná, že existují určitá rizika, která nemůžeme kontrolovat. Měli bychom tedy vědět, co musíme dělat v případě, že se nám vyskytnou určité zdravotní obtíže. Vše konzultujte s lékařem a to obzvláště v případě, kdy jste vystaveny vyššímu riziku vzniku rakoviny prsu. Tyto příznaky mohou zvýšit riziko rakoviny prsu:

  • první menstruace před dosažením věku 12 let
  • první porod až po 35 roce
  • rodinná anamnéza rakoviny
  • věk 60 a více let
  • menopauza ve věku 55 let a více
  • historie benigní onemocnění prsu
  • tvrdá prsa

Pět varovných příznaků, které bývají často ignorována.

Těchto pět varovných příznaků, jsou často ignorovány, ale jejich včasné zjištění, vám může zachránit život. Pojďme se na ně blíže podívat.

Kašel a neustálý chrapot, který nechce přestat

Pokud zjistíte, že máte neustále kašel nebo vás škrábe v krku, může to být příznak rakoviny prsu. V takovém případě vše konzultujte se svým lékařem. V 60-70% případů rakovina prsu metastazuje do plic. Pokud se vám z ničeho nic vyskytne dušnost a suchý kašel, může to být příznak rakoviny prsu.

Nevysvětlitelná bolest zad

Pokud máte přetrvávající bolest zad, poraďte se s lékařem, protože to může být příznakem rakoviny prsu, přestože bolest zad je obyčejná bolest, která postihuje 8 z 10 lidí. Ženy trpící rakovinou prsu, obvykle cítí bolest a tlak na žebra či páteř. Častým jevem je i bolest v horní části zad, která pochází jako by od kosti. Tento příznak naznačuje, že rakovina prsu se rozšířila do kosti.

Únik moči a potíže s močením

Máte-li příznaky, jako je únik moči při kýchání, cvičení, smíchu nebo kašli, stejně jako náhlé a naléhavé močení, které trvá déle, vše nasvědčuje, že se jedná o rakovinu prsu. Ta vyvolává v těle hormonální změny, způsobující tlak na močovou trubici, která je suchá a to má za následek inkontinenci. Okamžitě navštivte svého lékaře.

Zvětšování pihy a mateřského znaménka

Přestože jsou pihy a mateřská znaménka spojeny především s rakovinou kůže, mohou vést stejně tak i k rakovině prsu. Studie provedená téměř na 100 000 ženách ve věku 40-65 let, tuto skutečnost potvrdili. Veškeré záznamy byly pečlivě sledovány po dobu 18 let. Na začátku výzkumu byla každé ženě dokumentována piha či mateřské znaménko. V průběhu studie bylo 5956 ženám diagnostikována rakovina prsu. Ženy, které mají více pih, jsou k rakovině prsu náchylnější o 13%.

Únava

Únava je často spojována se závažným onemocněním. Rakovina prsu není výjimkou, ale zde se typ únavy liší. Nelze ji odpočinek zmírnit a není způsobena fyzickou námahou. Navíc ji doprovází i další příznaky v podobě deprese, bolesti a přerušovaného spánku. Děje se tak z nerovnováhy chemických látek v těle, které rakovina vytváří.