Emulgátory v margarínech, majonézách a zmrzlinách mohou mít spojitost se zánětlivým onemocněním střev

Každý má právo se svobodně rozhodnout a vybrat si, co bude konzumovat. Jste-li v takovém stádiu, že držíte krok s ostatními, kterým zdravá výživa nic neříká, pak dáváte volný průchod riziku mnoha onemocněním.

Jste připraveni být zdraví? Cílem by měla být kompletní změna stravování. Velké množství zpracovaného cukru na nás útočí ze všech stran, často si to ani neuvědomujeme. Je zapotřebí se vyhnout zejména zpracovanému cukru, vysoce fruktózovému kukuřičnému sirupu, rafinovaným obilovinám, geneticky modifikovaným ingrediencím, sojovému oleji a dalším.

Emulgátory a přísady v jídle

Výše zmíněné látky nejsou zdaleka jedinými problémy ve výživě. Zpracované potraviny mohou navíc obsahovat mnoho dalších přidaných přísad, které jsou pro tělo nebezpečné, jde zejména o dochucovadla, barviva a emulgátory. Na základě emulgátorů, které jsou do výživy přidávány, se mohou objevovat problémy se střevy či problémy s metabolickou poruchou. Takové emulgátory najdete například v pekařských výrobcích, ve zmrzlině, margarínu či majonéze.

Emulgátory mohou podporovat zánětlivé onemocnění střev

Nejvíce zpracovaných potravin se konzumuje zejména na západě, cca 1,5 miliónu Američanů zažívá negativní účinky zánětlivého onemocnění střev (zkráceně IBD). To je stav, kdy se imunitní systém v trávicím traktu stále zhoršuje. Zahrnuje to jak Crohnovu chorobu, tak také ulcerózní kolitidu. Lidé trpící IBD mají extrémně narušené střevní prostředí.

Lidé s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou mají zkušenosti se zhroucením sliznice, s povlakem na střevech a podobně. Časopis Nature uvedl, že podle něj je střevní trakt obýván velkým a rozmanitým společenstvím mikrobů, které se souhrnně označují jako střevní mikroflóra. Zatímco střevní mikroflóra poskytuje hostiteli významné výhody, poruchy mikroflóry jsou spojeny s řadou chronických a zánětlivých chorob, včetně zánětlivého onemocnění střev a také skupiny chorob, které se spojují s obezitou a souhrnně se nazývají metabolický syndrom.

Střevní bakterie narušují sliz

Primárním prostředkem, kterým je střevo chráněno před mikroflórou, je vícevrstvá struktura hlenu, která pokrývá střevní povrch. To umožní drtivé většině střevních bakterií, aby byly uchovány v bezpečné vzdálenosti od epiteliálních buněk. Činidla, která narušují sliz – bakteriální interakci mohou mít potenciál na zlepšení nemocí, které jsou spojeny se střevními záněty.

Další výzkum odhalil, že emulgátory, které jsou „čističi jako částice“, mají nízkou kvalitu infekce a metabolické poruchy. Tento jev se zkoumal u myší a jejich střevních bakterií. A u nich to odhalilo sklon k nemocem. Široké použití emulgačních činidel může přispívat ke zvýšenému výskytu obezity společensky/metabolickému syndromu a dalším, chronicky zánětlivým onemocněním.

Doplňky výživy mohou mít na zdraví velký dopad

Emulgátory, které byly použity jako součást výzkumu, byly karboxymethylcelulóza a polysorbát-80. Srovnávací emulgátory obsahovaly lecitin, polyglycerol, karagenan a xanthanovou gumu. Tyto přidané látky udržovali oleje a tuky v izolaci, zvyšovali složený a časový rámec realistické využitelnosti zelených dresinků, hamburgrů, karbenátků a podobně.

Tyto emulgátory přinesli u myší neustálé kolitidy s nepravidelnými problémy imunitního systému. U myší, které měly zdravou funkci imunitního systému, přinesly jen mírné střevní podráždění a následné metabolické zlomení. To podnítilo váhu, hyperglykémii a rezistenci na inzulín.

Nejvíce pozoruhodné úrovně emulgátorů byly ty, kdy jedinec jedl velké množství zpracovaného jídla. Přidané látky jsou potvrzeny US Food and Drugs Administration (FDA) a znovu tak upozorňuje na vážné omezení našeho současného regulačního systému.

Časopis Reprodukční toxikologie uvedl zprávu, že asi 80% z přidaných látek utvrzovaných FDA potřebuje testovací data. Ta by nabídla organizaci pomoc s odhadem množství, které mohou jednotlivci bezpečně sníst předtím, než se u nich objeví nějaké zdravotní problémy a potíže.

Vaše výživa má zásadní význam pro prevenci nemoci

Mikroorganismy v těle mohou jednoduše vylepšit či naopak zhoršit zdravotní stav. To je jasně ukázáno. Na základě Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy je to potvrzeno tím, že by jednoduše mohlo dojít k poruše systému ochrany spodní části vašeho těla. Bakteriofány nebo fágy vám nabízejí určitou pomoc, abyste zůstali zdraví.

Jak? Zůstanou zdravé destruktivní mikroskopické organismy a nutí mikroorganismy prospívat vám a vašemu tělu. Vědci zjistili, že tento hlen (povlak z vašich úst, nosu, víček, plic a zažívacího traktu) má výhodné vztahy se svým hostitelem a pomáhá při kontrole citlivého mikrobiálního vyrovnání ve vašem těle.

Jak už bylo výše zmíněno, u jedincu s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidy dojde k poruše slizničního povlaku jejich střeva. Je dobré si uvědomit, že výživa z přidané látky by mohla být viníkem v tomto členění. Jsou zde, ale jiní, které znečišťují ovzduší podobně.

Narušená bariéra

Jak bylo uvedeno v Scientific American, mnoho genových regiónů se podílí na rozvoji onemocnění střev. Také upravují imunitní systém, rozpoznává a integruje biliony bakterií, které v lidském střevě existují. Ve střevech máte bariéru mezi imunitním systémem a bakteriemi, které tam žijí. Je důležité, aby byla bariéra zachována, říká Madsen, vedec z University od Alberta v Edmontonu.

Částice znečištěného ovzduší mohou narušit bariéru tím, že střeva budou pro bakterie propustnější a případně změní složení bakterií. Studie, které se prováděly na myších ukázaly, že částice znečištění dělají střevo propustnějším. Tyto změny mohou vést až k zánětu a to u někoho, kdo je geneticky náchylný k zánětlivým onemocněním střev, říká Dr. Kaplan, gastroenterolog na univerzitě v Calgary.

Cesta k léčení IBD může být prostřednictvím bakterií

V případě, že trpíte IBD je zásadní a klíčový přístup k užitečným mikrobům. To je možno ovlivnit tradičně připravenou výživou, která nedesinfikuje nebo při probatickém doplňku. Vedle toho je dobré omezit cukry a fruktózu. Výzkum provedený na American College of Gastroenterology, což je každoroční setkání analytiků z univerzity College Cork v Irsku prokázaly, že jedinci se ztíženými podmínkami, například s ulcerózní kolitidou, kteří požívají probatické bifl bakterie po dobu osmi týdnů měli nižší hladinu zhoršení než ti, kteří užívali placebo.

Fermentovaná výživa je ideální v každém případě. Pokud vhodně zrají, mohou obsahovat 100 krát větší počet než probatický doplněk. Další možností, jak zvýšit tvorbu mikrobů ve vašich střevech je fekální transplantace. Ta se zdá být velmi účinná. A co to vlastně taková fekální transplantace je?

Fekální transplantace

Při fekální transplantaci mikroflóry (FMT) dodává cizí člověk (obvykle někdo z rodiny či životní partner) exkrementy, které se pak dostávají do těla pacienta během kolonoskopie. A jaké jsou výhody? Pacient dostává transplantaci, která mu pomůže odstraňovat gastrointestinální problémy a další jiné. Výzkum ukázal, že tyto transplantáty ukázaly záruku v léčbě ulcerózní kolitidy a také Crohnovy nemoci s vedlejšími účinky zlepšení v několika dnech až týdnech.

Přírodní řešení pro nespecifické střevní záněty

IBD může sebou přinášet křeče, krvavý průjem, redukci hmotnosti, možné teoretické zapletení do svých útrob a rozšířit se může také nebezpečí vzniku rakoviny tlustého střeva. IBD do určité míry může být mučivé a také časté IBD oslabuje život a organismus pacientů.

Cílem většiny léčby IBD je už tradiční nebo úplné vyléčení. Důležité je utlumit podráždění. Část z nejlepších přispěvatelů do nekonečného zhoršení je například kouření, stravovací režim, který obsahuje mnoho cukrů, syntetických trans-tuků, absence pohybové aktivity, úzkost, stres a nedostatek vitamínu D.

V případě, že trpíte IBD je pro začátek nutno dostat chorobu pod kontrolu. A to spočívá v tendenci těchto základních komponentů. V případě, že trpíte IBD, tak doporučujeme dodržovat tyto pravidla:

  1. Vezměte si úžasné živočišné omega-3 mastné tuky, jako například krill oleje, které mají uklidňující účinky, působí dobře na podráždění. V případě, že už berete mega-3 na rostlinné bázi, je dobré si uvědomit, že to nebude tak efektivní, jak vaše tělo potřebuje. Tělo potřebuje předem připravené omega-3 DHA, který má na toto onemocnění vážný dopad. Ne omega-3 ALA.
  2. Je nutné přestat konzumovat širokou škálu cukrů a to zejména fruktózu. Ta totiž může vytvářet dráždění rozšířením hladiny inzulínu.
  3. Stejně tak je dobré se vyhnout lepku, dokud nemáte nežádoucí projevy pod kontrolou. Mnoho lidí se střevními problémy jsou citliví na lepek. Ten má tendenci do těla expandovat hladinu inzulínu, což postupně zhoršuje projevy.
  4. Rovněž ze své stravy odstraňte umělá sladidla. Ty totiž mohou podráždit střeva a nemoc střev může být ještě umocněna těmito umělými sladidly. Ty inaktivují zažívací katalyzátory a mění střevní bariérovou kapacitu.
  5. Vitamín D vyčleňuje téměř stejně životaschopné i živočišné omega-3 tuky v boji proti IBD. Jedním z důvodů je, že vitamín D může fungovat tak, že nabídne tělu určitou pomoc s produkováním více než 200 antimikrobiální peptidy. Ty bojují s širokou škálou nečistot a tam najdeme četné specialisty, kteří přijímají zánětlivé onemocnění střev.
  6. Získat můžete mnoho dobrých bakterií a to buď prostřednictvím fermentovaných výživ či probatik ve své stravovací rutině, jak to bude opravovat ve vašich střevech.
  7. Klinické průzkumy ukazují, že kůra kurkumy a její základní brilantní polyfenol, známý jako kurkumin a dodatečně Ayurvedic bylina boswellia, by mohla poskytnout mnohem nápravné výsledky v kontrastu s tradičními léky v léčbě IBD.

Odstranění zpracovaných potravin

Vrátíme-li se k doporučení ukládání zpracovaných potravin, získáte víc zdraví. A to se změní ještě v případě, že s původní stravou bojujete proti IBD. V případě, že jste zdraví, pak byste měli strávit asi 90% potravin na přírodní bázi a jen 10% na nějakou výživu. Většina Američanů však nyní provádí opak, jejich zdravotní stav je utrpení.

Jestliže budete odhazovat výživu, pak je důležité večeře plánovat v předstihu, ale pokud budete jednoduše sledovat své nutriční plány, pak je naprosto představitelné a rozumné, abyste bez námahy ze svého stravovacího režimu vyhnali zpracované potraviny. Můžete také obhlídnout své obchody ve svém okolí.

Plánujte jídlo dopředu

Můžete si také naplánovat jídlo na týden dopředu a tím pádem si zajistíte upevňovací prvky. V tom případě pak nebudete složitě přemýšlet, co si dát na večeři, budete připraveni. Jakmile vyhodíte ze své stravy zpracované potraviny, je důležité je nahradit potravinami s pevnými tuky, které nemají protein, sacharidy a lepek.

Drtivá většina vyžaduje někde okolo 50 – 70% kalorií ve formě zdravých tuků. Jakmile odstraníte zpracované potraviny ze své večeře, zjistěte se, že jste jedli ve větším množství tyto potraviny:

Olivy, olivový olej, kokosový ořech, kokosový olej, máslo, bio mléko, organické ořechy zejména makadamia, organické žloutky, avokádo, omega-6 tuky, organické maso a podobně.