Vitamíny, které nám nejčastěji chybí

Spousty odborníků po celém světě tvrdí, že nejlepší způsob, jak mít všechny vitamíny, které tělo potřebuje, je jíst zdravou a vyváženou stravu. Hlavní důvod, proč lidé mají nedostatek vitamínu, je ve stravě.

Průmyslově zpracované potraviny, příliš sladkého a nevyvážená strava, jsou hlavním důvodem častých nemocí. Ničeho se nebojte, jsme tu od toho, abychom pomohli!

Seznam vitamínů, kterých je nedostatek

Níže uvedený seznam nabízí vitamíny, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Pokud trpíte jejich nedostatkem, můžete pociťovat řadu příznaků a zdravotních nedostatků. Existuje celá řada potravinových doplňků, které můžete užívat. Nejlepším zdrojem těchto vitamínů je však vyvážená a zdravá strava. Nedostatek vitamínů však nelze přesně určit. Pokud si tedy myslíte, že vám něco schází, navštivte svého lékaře. Ten vám provede řadu testů, které prokážou nedostatek vitamínů v těle.

Vitamín B12

Vitamín B12 hraje důležitou roli, protože pomáhá k produkci DNA a vytváření nových neurotransmiterů v mozku. V případě nedostatku vitamínu pociťujete necitlivost rukou či nohou, potíže s chůzí, únavu, slabost, ztrátu paměti, halucinace, atd.

Nejvíce ohroženou skupinou jsou vegani. Vitamín B12 se běžně vyskytuje v živočišných produktech. V případě nedostatku vitamínu je zapotřebí užívat doplňky stravy nebo konzumovat více masa, ryb a mléčných výrobků. Pro vegany jsou ideální cereálie, mandlové mléko nebo náhražky masa.

Hořčík

Hořčík pomáhá detoxikovat tělo od toxinů a funguje skvěle jako prevence proti migréně a kardiovaskulárních onemocnění. Nedávná studie zjistila, že hořčík snižuje riziko vzniku diabetu. Přestože má hořčík samé výhody pro naše tělo, více jak 80 procent populace trpí jeho nedostatkem. Nejběžnější symptomy nedostatku hořčíku jsou snížení chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava a slabost. V případě velkého nedostatku můžete pociťovat na svém těle svalové křeče, poruchy srdečního rytmu, změny nálad, atd.

Pro optimální hladinu hořčíku není potřeba konzumovat potravinové doplňky. Stačí konzumovat více zelené listové zeleniny, jako je špenát, mořské řasy nebo kapusta. Hořčík obsahují i některé druhy fazolí, ořechů či semen – jako jsou dýňová, slunečnicová nebo sezamová semínka. Velký obsah hořčíku má i avokádo.

Vitamín D

Nejlepší způsob jak získat vitamín D, je mít pravidelný pobyt na sluníčku. Vitamín D se získává ze slunečních paprsků a je důležitým klíčem pro zdraví kostí. Nedostatek vitamínu může způsobit osteoporózu. Nejčastější příznaky nedostatku vitamínu D: únava, bolest svalů, slabost, obezita, pocení a oslabená imunita. K dostatku vitamínu D postačí strávit čas na slunci. V případě malého slunečního svitu můžete vitamín D doplnit pomocí jogurtu nebo tučných ryb.

Železo

Železo je pro tělo velmi důležité, jelikož pomáhá budovat červené krvinky. Když je hladina železa příliš nízká, způsobí to vašemu tělu vážné zdravotní problémy. Nejčastěji je nedostatek železa spojen s únavou, bledou kůží, řídnutím vlasů a křehkých nehtů. Pro dostatek železa konzumujte hovězí maso, ústřice, špenát, čočku nebo fazole.

Vápník

Trpíte nedostatkem vápníku? Pijte více mléka! Odborníci tvrdí, že vápník má zásadní význam pro silné kosti. Také ovládá svaly a podporuje činnost nervů. Nejčastější příznaky z nedostatku vápníku jsou spojeny s únavou, svalové křeče, poruchy srdečního rytmu a snížená chuť k jídlu. S nízkou hladinou vápníku můžete bojovat konzumací celých syrových potravin. Ideální je listová zeleniny, mléko, citrusové plody, pšenice, atd.

Doplnění vápníku však konzultujte s lékařem. Hladina je úzce spojena s vitamínem D a hořčíkem. Příliš velký nárůst hladiny vápníků může způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Je tedy na místě vše konzultovat s lékařem a nechat si poradit.

Kyselina listová

Kyselina listová je nesmírně důležitá pro těhotné ženy. Udržuje zdravé buňky a červené krvinky. Pokles kyseliny listové může způsobit defekty neurální trubice u nenarozených dětí. Kromě toho způsobuje nedostatek kyseliny listové i únavu, šedivé vlasy, afty, otoky, atd. Nejlepším způsobem, jak kyselinu doplnit je konzumace potravinových doplňků. Je však možné získat ji i z listové zeleniny, pomeranče, fazole nebo čočky.

Vitamín E

Vitamín E udržuje mozek v kondici. Chrání před stárnutím a podporuje normální hladinu cholesterolu v krvi. Nedostatek vitamínu E způsobuje svalovou slabost, ztrátu svalové hmoty, abnormální pohyb očí, problémy se zrakem a nejistou chůzi. Nejlepší zdroj vitamínu E jsou ořechy, semínka, olivový olej, luštěniny a zelenina.