Udělejte si HIV test, pokud máte jeden z těchto příznaků

Níže vám přikládáme seznam nejčastějších příznaků, které indikují vir HIV. Některé je možné zaměnit za klasické onemocnění. Nelze však nic brát na lehkou váhu a raději vše konzultujte s lékařem nebo si udělejte anonymní HIV test.

Horečka

Pokud jste měli nechráněný pohlavní styk, buďte opatrní, protože příznaky podobné chřipce se mohou vyvinout ve vir HIV. Horečka je jedním z příznaků. Nelze brát nic na lehkou váhu a raději si zajděte k lékaři, i když to bude ve výsledku jen obyčejná chřipka.

Bolení v krku

Bolest v krku může být také indikátorem infekce HIV. Nicméně to také může být vyvolané jinou nemocí. Nejčastějším důvodem bolesti v krku, jsou afty v ústech nebo jícnu.

Bolest těla

Bolest kloubů a svalů patří mezi časté příznaky HIV, které jsou obzvláště silné na začátku nemoci. Bolest mohou vyvolat zduřené lymfatické uzliny, revmatické onemocnění a podobně. Hlavním spouštěčem bolesti je zánět, který postihne klouby a svaly.

Kašel

Častý a suchý kašel je dalším symptomem HIV. Na tento druh kašle nezabírají žádné léky dostupné v lékárnách ani antibiotika. Kašel je reakcí těla na nový virus. HIV zároveň způsobuje snížení imunitního systému, a pokud se včas kašel neléčí, může se vyvinout až v zápal plic. To je mnohem závažnější problém.

Zduření lymfatických uzlin

Zhruba 67% HIV infikovaných má zduřené mízní uzliny na krku, v podpaží a tříslech. Všechny abnormální otoky jsou příznakem viru. Ten dochází v důsledku aktivace imunitního systému a boji těla proti infekci.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou příznakem HIV, ale mnohem častěji jsou spojovány s migrénou. Ta je chronickou nemocí, která ovlivňuje jedince po dobu několika dní a v častých intervalech. Lidé, kteří trpí na vir HIV, mají časté bolesti hlavy o 27% více, než jedinci bez viru HIV.

Ztráta váhy

Když se virus HIV vyvíjí, způsobuje nevolnost, průjem a zvracení. To vede k dočasné ztrátě hmotnosti. Jak nemoc postupuje, váha klesá ještě rychleji. Podle nejnovějších výzkumů provedených v USA, osoba s úbytkem váhy o 10% za jeden měsíc, může trpět na vir HIV.

Opary

Opary jsou způsobeny virem Herpes Simplex. Ten se může projevit jako genitální, rektální nebo orální. HIV pacienti často trpí na opary a mnohdy se jim vrací v pravidelných intervalech. Nemohou se jich zbavit a bývají i bolestivé.

Noční pocení

Tělo bojuje s virem HIV, což vede ke zvýšené teplotě. Obzvláště v noci, je tělo zalité potem, když se snaží lidský organismus regulovat teplotu a bojovat s nemocí. Noční pocení je dalším symptomem viru HIV.

Kožní vyrážka

Takzvaná HIV vyrážka je vidět v téměř 85% případů. Nejčastěji se projevuje v teplých a vlhkých místech na těle, jako jsou genitálie, obličej nebo podpaží. Vyrážka má červené zbarvení, svědí a loupe se.

Kvasinková infekce

Tělo oslabené virem HIV je náchylné na kvasinkové infekce. Ta se do těla může dostat různými způsoby. Pokud se jí chcete vyvarovat, buďte důslední v oblasti hygieny.

Únava

Mnoho lidí, které mají HIV, trpí chronickou únavou. Tento typ únavy se projevuje většinou v rané fázi. Jakmile se AIDS rozvine, únava ustoupí a již se nemusí objevit.

Žádné příznaky nemoci

V některých případech se neobjeví žádné včasné příznaky, které by poukazovali na HIV. Zvýšenou pozornost byste svému tělu měli věnovat v případě, že jste měli nechráněný pohlavní styk. Ať už máte některé výše uvedené příznaky nebo ničím netrpíte, nechte jednou za čas své tělo testovat. Zabráníte tak šíření této smrtelné nemoci dál.