Tipy, jak udržet vagínu zdravou a „šťastnou“

Zdraví každé pochvy záleží na mnoha faktorech, ovšem tím největším je žena samotná. Péče o intimní oblast není nijak náročná, ale o její důležitosti není pochyb.

Pochva je sice samočistícím orgánem, ovšem hygiena je velmi důležitá.

Kontrolujte zdraví celého těla

Jezte správně, mějte pod kontrolou svou váhu a pravidelně cvičte. Nejen, že je to dobré pro celé vaše tělo; je to dobré také pro vaše sexuální orgány. Naopak chronické stavy mohou ženy vystavit riziku. Například špatně kontrolovaný diabetes zvyšuje pravděpodobnost, že se ženu postihne kvasinková infekce nebo infekce močových cest.

Choďte na pravidelné prohlídky

Zůstaňte v kontaktu se svým gynekologem a choďte na pravidelné prohlídky. Nezapomeňte, že intervaly u stěrů pap se mění na základě vašeho věku a  nálezů ve stěrech. Pro mladé ženy je očkování proti HPV zvláště důležité pro snížení rizika rakoviny děložního čípku.

I „obyčejná“ kvasinková infekce je důvodem k návštěvě lékaře, pokud se stále vrací.

Používejte kondomy

Je tak důležité chránit se před pohlavně přenosnými nemocemi a nechtěnými těhotenstvími. Trvejte na používání kondomů s jakýmkoli novým sexuálním partnerem.

Nikdy neignorujte krvácení po menopauze

Při menopauze ubývá v těle ženy estrogen, ovšem ani to není příčinou krvácení po menopauze.

Pokud po menopauze, vyhledejte svého lékaře.

Zvažte přírodní maziva

Kokosový olej nebo olivový olej mohou být lepšími lubrikanty a vaginálními zvlhčovači než kupované výrobky; jsou možnost pro ženy, které nepoužívají kondomy.

Prolaps a inkontinence obvykle nejsou nebezpečné

Tyto stavy vyžadují léčbu, pouze pokud vás obtěžují. Pokud však máte potíže s vyprázdněním močového měchýře nebo střev nebo máte bolesti nebo krvácení, je čas vyhledat lékaře.