Efektivní zavlažování díky čerpadlům

Máte také vlastní zahradu, na které rádi pěstujete všechno možné, od ovocných stromů po jahody či okurky? Pak jistě víte, že za poslední roky se klima i v naší republice mění a během léta přichází opravdu velká tepla. S horkem je také více práce se zavlažováním vašich rostlin a běžná konev již často nestačí. Je tedy dobré spolehnout se na techniku a začít zavlažovat zavlažovacím systémem pohaněným čerpadlem.

Svěží záhonky i v tropických teplotách

Horko způsobuje nedostatek vozy v zemině, která chybí i rostlinám, které poté často hynou. Mnohem častěji je tak potřeba rostlinám dodávat vodu zaléváním. Zalít například balkon či malý záhonek není problém. Ovšem, pokud bychom měli s konví obíhat kompletně celou zahradu, asi bychom ráno ani nevstali do práce.

Řešením našeho problému může být sofistikovaný zavlažovací systém, díky kterému můžeme přivádět v časových intervalech přesně tolik vody, kolik potřebujeme. Aby však zavlažovací systém fungoval správně, je zapotřebí zvolit správné čerpadlo. Právě ono totiž ovlivňuje, jak efektivně budeme schopni čerpat vodu z jejího zdroje, a také pod jakým tlakem se nám bude voda distribuovat po celé zahradě.

Ponorné či povrchové

Správná volba je tedy velmi důležitá. Pro zavlažovací systémy se nejvíce hodí tzv. ponorná či povrchová čerpadla. Rozdíl mezi nimi je ten, že zatímco povrchové čerpadlo nemůžeme instalovat přímo do vody, čerpadlo ponorné můžeme, jak již název napovídá, přímo ponořit do vodního zdroje a to do poměrně velké hloubky, ze které je schopno vodu čerpat a vhánět jí do systému hadic rozvedených po zahradě.

Díky čerpadlu tak mají rostliny vždy dostatek vláhy a váš trávník je i v těch největších pařácích krásně zelený a láká vás si na něj lehnout. Pokud tedy chcete zavlažovat, rozhodně nezapomeňte na čerpadlo a rozhodně si jeho výběr dobře rozmyslete, popřípadě se poraďte s odborníkem.