5 přírodních léků proti gangliovým cystám

Gangliové cysty jsou malé, kulaté sáčky nebo hrudky naplněné viskózní a hustou tekutinou, která se obvykle tvoří kolem kloubů. Jejich velikost se pohybuje v rozmezí rozměru hrášku až po velikost palce. Nejčastěji se vyskytují kolem kloubů, ale vytvořit se mohou i v oblastech šlach na prstech, zápěstí, kotníků či chodidel.

Příznaky, které jsou spojené s ganliovou cystou, je bolest, mravenčení a znecitlivění či svalová slabost. V závislosti na velikosti může být cysta pevná nebo pružná. Přesná příčina jejich vzniku není jasná, ale většinou k jejich vzniku dochází v momentě podráždění šlach a jejich úrazů.

Kdo nejčastěji trpí na gangliové cysty

Vznik cysty je nejčastější u lidí ve věku 15 a 40 let. Zejména ženy a gymnasti, kteří opakovaně zatěžují šlachy kolem kloubů, mají problémy s touto nemocí. Další rizikovou skupinou jsou lidé trpící osteoartrózou nebo ti, kteří mají zranění šlach či problémy s klouby. Gangliové cysty se však dají léčit přírodní cestou, jsou ovšem případy, kdy je chirurgické odstranění nejlepší možností, jak se jich zbavit.

5 nejlepších léků na léčbu gangliové cysty

Níže vám přinášíme pět přírodních možností, jak vyléčit cysty, které vás trápí. Některé budou pro vás více účinné, než jiné. Lidský organismus totiž reaguje na jednotlivé složky jinak a léčba je individuální.

Černý čaj

Kyselost černého čaje pomáhá léčit cystu a zároveň zabraňuje jejich rozšiřování. Černý čaj má také protizánětlivé účinky a poskytuje úlevu od bolesti a otoku. Jediné co je potřeba udělat, je ponořit sáček černého čaje do teplé vody na 5 minut. Následně jej vyndáme a vymačkáme přebytečnou vodu. Přiložíme vlhký a teplý sáček čaje na postiženou oblast a necháme působit po dobu 10 minut. Postup opakujte několikrát denně po dobu několika dnů, podle potřeby.

Kadidlový olej

Kadidlový olej je efektivní a zabraňuje opětovnému vzniku gangliové cysty. Navíc snižuje její velikost během léčby a zmírňuje bolest. Aplikujte 2 kapky oleje na cystu. Následně postižené místo pokryjte měkkým a čistým obvazem. Olej aplikujeme každý den a vždy používáme čistý obvaz do té doby, než se sníží velikost. Pokračujeme až do okamžiku úplného zmizení. V rámci léčby, můžete používat kadidlový olej i několik dní po zmizení, jako prevenci pro opětovný vznik cysty.

Aloe Vera

Protizánětlivé vlastnosti Aloe Vera jsou skvělé pro léčbu cysty. Opět, jako předchozí přírodní léky, i Aloe snižuje bolest a otok. Na léčbu používáme čerstvý gel z Aloe Vera, který přikládáme na postiženou oblast. Necháme působit po dobu 20 minut a poté jej opláchneme vlažnou vodou. Postup opakujeme podle potřeby a jako prevenci proti opětovnému vzniku.

Arnika olej

Arnika je skvělý protizánětlivý lék, který pomáhá snižovat bolest, otoky a zánět. Zároveň zvyšuje krevní oběh, co napomáhá k rychlejšímu hojení cysty. Jako první naředíme esenciální olej Arnika ve stejném množství olivového nebo kokosového oleje. Aplikujeme na postiženou oblast a jemně masírujeme. Zavážeme obvazem a necháme působit. Během dne opakujeme postup 2 nebo 3 krát v závislosti na velikosti cysty. Pokud máte první zkušenost s tímto silným olejem, postupujte opatrně. Někteří lidé jsou velmi citlivý na látky, které obsahuje.

Epsom sůl (hořká)

Hořká sůl pomáhá léčit cystu během několika dní. Stejně tak zmírňuje otok, bolest a zánět. Smíchejte jednu polévkovou lžíči Epsom soli v 1 až 2 šálcích teplé vody. Namočte postiženou oblast na dobu 20 až 30 minut. Postup opakujte podle potřeby jednou denně po dobu několika dní.

Tip na závěr

Pokud chcete minimalizovat bolest a otok v důsledku vzniku gangliové cysty, jezte více potravin, které mají protizánětlivé účinky. Je to například zázvor, kurkuma, losos, atd. V případě, že se léčba přírodní cestou nedaří, navštivte svého lékaře, který vám doporučí následný postup léčby.