6 způsobů, jak teplá voda může léčit vaše tělo

Šálek teplé vody na lačný žaludek je pro lidské tělo velmi prospěšné. Napomáhá procesu trávení a také je to velmi účinný prostředek pro hubnutí. Pomáhá bránit předčasnému stárnutí a samozřejmě má mnoho dalších výhod.

I když je pití teplé vody po ránu pro tělo prospěšné, mnoho lidí začíná svůj den šálkem čerstvé kávy či čaje a zahřívá tak tělo poté, co se dostanou z postele. Když už se napijí vody, pak je to obvykle voda studená. Podle ájurvédské medicíny je to špatně.

Léčivé účinky na vaše tělo

Pití teplé vody během dopoledne a v pravidelných intervalech má na lidské tělo velmi dobré účinky. Dodává trávicímu traktu energii, snižuje metabolické zplodiny, které se mohou dostávat do vašeho imunitního systému. Lékaři naznačují, že vypít teplou vodu v dopoledních hodinách je dobré. Zejména je dobré kombinovat teplou vodu s plátkem citrónu, který je bohatý na polyfenoly či také s čajem, který snižuje aktivitu volných radikálů v těle. Jestliže budete pravidelně popíjet teplou vodu, zvýšíte činnost střev. Na rozdíl od teplé vody, studená voda střevům a trávicímu traktu spíše škodí a to zejména během jídla, protože postrádá mnoho základních minerálů.

Stella Metsovas, výživový poradce a zdravotní expert v oblasti potravin říká, že ti, kdo pijí studenou vodu, by měli počkat s jídlem minimálně dvacet minut. Teplá voda pro vaše chuťové buňky nemusí být úplně příjemná, naproti tomu studená voda příjemná je. I tak doporučujeme odložit čaj a kávu a takhle jednoduše si zlepšit své zdraví. Níže přinášíme šest důvodů, proč je dobré pít teplou vodu a jaké léčivé účinky na vaše tělo to může mít.

Girl-Drinking-Water-Go-Living-Healthy-1Čistí trávicí systém

Pro lidské tělo je pití šálku teplé vody v dopoledních hodinách je přínosné jelikož z těla odplavuje toxiny. Voda spolu s jinými tekutinami podporuje proces, udržuje trávicí trakt na správné cestě. Pitím teplé vody v těle dochází k rychlejšímu rozkladu potravin a tím budou potraviny snadněji stravitelné. Jestliže budete pít studenou vodu během či po jídle, z potravin se budou tvořit oleje, které způsobují těžké trávení a ve střevě budou vytvářet zálohu. Rovněž byste neměli do vody přidávat let, protože postrádá přirozené minerály, které jsou pro zdravý trávicí trakt nezbytné. Naštěstí stačí vypít sklenici teplé vody a tím svému trávicímu traktu pomůžete. Dobré je pít sklenici teplé vody po jídle.

Zácpa

Snad každý z nás už někdy zažil problémy s žaludkem. V tomto případě máme na mysli pomalé pohyby střev, tedy zácpu. Při zácpě člověk zažívá nadýmání, při vyprazdňování cítíme napětí a někdy i bolest. A to je právě způsobeno nedostatkem vody v těle. Jestliže pijete teplou vodu denně ráno, na lačný žaludek, pohyby střev se zlepšují, odstraňuje se zácpa, jelikož se jídlo stává, díky teplé vodě, jednoduše stravitelné, plynule tak prochází přes střeva. Přispívá to tak k normálnímu fungování lidského těla.

Snižuje bolest

Mnozí věří, že právě teplá voda je velmi účinný domácí lék. Dokonce si myslí, že můžou pomoci při zmírnění některých typů bolestí, například při bolesti hlavy či při menstruačních bolestech. Pomáhá uklidnit břišní svaly, to pomáhá ulevovat od svalových i jiných křečí. Teplá a i horká voda obecně přináší úlevu pro křeče. Horká voda zlepšuje prokrvení pokožky a tak pomáhá stísněným svalům ulevit a ulehčit.

Úbytek nadbytečných kilogramů

Konzumace teplé vody po ránu může pomoci zhubnout, to je všeobecně známo. Jde tedy o skvělý doplněk při hubnutí. Teplá voda zvyšuje tělesnou teplotu a tím se také zvyšuje rychlost metabolismu. Když se rychlost metabolismu zvyšuje, tělo pak může spalovat větší množství kalorií. Teplá voda má vliv také na trávicí trakt a ledviny.

Doporučuje se pít sklenice teplé vody během dopoledně a to navíc s plátkem citrónu, který je bohatý na polyfenoly. Bylo prokázáno, že snižuje aktivitu volných radikálů v těle, to uvádí Stella Metsovas. Konzumace sklenice teplé vody s trochou citronu pomáhá odbourávat proces tukové tkáně, citron pomáhá kontrolovat také chutě.

Zlepšuje se krevní oběh

Sklenice teplé vody pomáhá minimalizovat usazeniny v nervovém systému, usazeniny tuku v těle. Odplavuje z těla toxiny, které se v těle nahromadí a kolují v celém těle. Zlepšuje se také krevní oběh, regenerují se svaly, odstraňuje špatný průtok krve.

Zastavuje se předčasné stárnutí

Lidé obvykle stárnout nechtějí, zejména pak ženy se předčasného stárnutí bojí. A tomu naštěstí je možno zabránit a ani si nemusíte kupovat drahé krémy a kapsle, stačí k tomu jen konzumace vody. Toxiny, které se v těle hromadí, přispívají k rychlejšímu stárnutí. Jelikož teplá voda pomáhá z těla odplavovat toxiny, může také opravovat kožní buňky, pomáhat jim zvýšit jejich pružnost. Stella Metsovas říká, že ženy, které budou denně pít teplo vodu, bude to pro ně velmi prospěšné. Ženy častěji trpí zácpou, což pomáhá.

Chcete-li cítit pozitivní účinky teplé vody, každé ráno si dejte sklenici teplé vody s kouskem citrónu. Kromě pozitivních účinků má také citrón podíl na obohacení chuti. Voda, kterou konzumujete by měla být teplá, ne však horká. Horká voda by totiž mohla uškodit některým tkáním v ústech a jícnu. Vodu převařte, nechejte jí vychladnout několik minut, než začnete se samotnou konzumací. Stella Metsovas upozorňuje, že je vždycky lepší probrat pravidelnou konzumaci vody s lékařem, pokud užíváte nějaké léky. Teplá voda totiž může mít vliv na jejich účinnost.