18 způsobů, jak využít peroxid vodíku

Peroxid vodíku neboli H2O2 lze využít na celou řadu věcí. Pravděpodobně i vy máte svojí lahvičku uloženou v lékárničce nebo šuplíku. Mnoho lidí užívá peroxid vodíku jen jako dezinfekční prostředek. Peroxid vodíku je poměrně nebezpečná látka.

Závisí však na jeho koncentraci. V tomto článku užíváme 3% roztok peroxidu vodíku. Podívejte se na všechny způsoby, jak byste mohli využít peroxid vodíku doma.

1. Mytí ovoce a zeleniny

Všichni víme, že opláchnout ovoce nebo zeleninu vodou nestačí. Připravte si ¼ šálku peroxidu vodíku do dřezu plného studené vody. Omyjte všechno ovoce a zeleninu, kterou chcete konzumovat. Zbavíte se všech bakterií a škodlivých látek.

2. Přidejte peroxid vodíku do myčky

Přidejte trošku peroxidu vodíku do myčky a vaše nádobí bude zářit novotou.

3. Dezinfekce

Pravděpodobně nejčastější použití peroxidu vodíku. Aplikujte dvakrát denně na ránu a předejdete infekci a usnadníte hojení.

4. Bělení

Přidejte šálek peroxidu vodíku do pračky a vaše oblečení získá opět krásnou a zářivou bílou barvu. Navíc se zbavíte hluboko usazených skvrn a vyčistíte pračku.

5. Svěží dech

Vytvořte přírodní ústní vodu smícháním peroxidu vodíku a vody ve stejném poměru. Stejně jako jinou ústní vodu, užívejte pouze pro výplach úst. Není vhodné k vnitřnímu užití.

6. Zubní pasta

Kombinujte jedlou sodu a peroxid vodíku k výrobě zubní pasty. Pomůže vám to odstranit skvrny na zubech a vaše zuby budou krásně bílé.

7. Odstranění infekce

Ponořte nohy do teplé vody a přidejte menší množství peroxidu vodíku. Nechte působit zhruba 20 minut. Díky této metodě odstraníte zápach a infekci z nohou a nehtů.

8. Domácí čisticí prostředek

Přidejte dva díly peroxidu vodíku do čistícího gelu a aplikujte na místa, která chcete vyčistit. Během pár okamžiků se vaše podlaha bude lesknout.

9. Zesvětlení vlasů

Peroxid vodíku je skvělý, pokud chcete zesvětlit své vlasy. Smíchejte 3% peroxid vodíku ve vodě a aplikujte opatrně na vlasy. Nechte chvíli působit a poté opláchněte. Pro jistotu začněte nejprve s pramínkem vlasů.

10. Čisticí prostředek na toalety

Skvělý prostředek, který vyčistí vaši toaletu. Nalijte peroxid vodíku rovnoměrně po stranách toaletní mísy a nechte působit 20 minut. Poté očistěte místu kartáčem a spláchněte. Toaleta bude zářit.

11. Oživte sprchový kout

Je tomu dávno, co jste vyčistili sprchový kout a závěs? Nalijte trochu peroxidu vodíku na špinavá místa a nechte chvíli působit. Pro větší efekt přejeďte párkrát kartáčkem. Uvidíte, jak se zbavíte špíny, a váš sprchový kout bude zářit novotou.

12. Desinfikování zvlhčovače vzduchu

Nalijte půl litru peroxidu vodíku a čtvrt litru vody do zvlhčovače vzduchu. Přístroj se skvěle vyčistí, včetně vnitřních mechanismů. Tento postup můžete využít i pro jednotlivé díly zvlhčovače.

13. Odstranění zápachu

Pomocí 440 ml peroxidu vodíku, 2 lžic jedlé sody a trochu saponátu, odstraníte nepříjemný zápach. Stačí směs aplikovat na místa, která jsou postižená zápachem a vyčistit.

14. Úklid dětských hraček

Otřete dětské hračky peroxidem vodíku a zbavte se nebezpečných bakterií.

15. Čisté zrcadlo

Směs peroxidu vodíku a vody ve stejném poměru vám perfektně vyleští zrcadlo.

16. Hnojivo pro květiny

Peroxid vodíku pomáhá přenášet kyslík ke kořenům. Funguje skvěle jako hnojivo. Stačí smíchat 20 ml peroxidu vodíku v jednom litru vody. Provádějte pravidelně zálivku s peroxidem vodíku a vaše rostliny se budou mít k světu. Navíc budou ochráněny od kořenové hniloby.

17. Odstranění plevele

Půl šálku peroxidu vodíku na 4 liry vody vás zbaví plevele. Směs nalijte na místa, kde nechcete mít plevel. Kromě odstranění plevele, zabráníte i tvorbě plísní.

18. Oživte staré hrnce a pánve

Pokud máte skvrny na hrnci nebo pánvi, vytvořte pastu z peroxidu vodíku a jedlé sody. Naneste na skvrny a nechte působit několik minut. Následně směs odstraňte houbičkou a teplou vodou.