Proč nikdy nekupovat ovoce nebo zeleninu s nálepkou začínající 8

Už jste si někdy koupili Fuji jablko? Pak jste si pravděpodobně všimli samolepky, která byla umístěna na jablku. Víte co to číslo znamená? Myslíte si, že je to jen značka, kterou používá dodavatel pro své účely?

Samozřejmě, že ne. Tato čísla jsou důležitá pro spotřebitele a mohou hodně říct o produktu. Samozřejmě jednotlivé značky znamenají spousty věcí a my vám poskytneme jejich vysvětlení.

Význam samolepek na ovoci a zelenině

Tak například, pokud narazíte na ovoce nebo zeleninu, která má nálepku a na ní pěti číselný kód začínající na 9, máte jistotu, že se jedná o organický produkt. Možná se ptáte co znamená organický produkt. Jednoduše je to produkt, který je vypěstován bez pomoci pesticidů, antibiotiky a dalších škodlivých hnojiv.

Organické nebo také BIO jídlo chutná mnohem lépe a je výživnější pro naše tělo v podobě minerálů a vitamínu, které obsahuje. Jak se říká – jste to co jíte – a tak je důležité hledat to nejlepší a nejzdravější na trhu.

Potraviny, které doporučujeme kupovat jako organické:

  • jablka

  • okurky

  • kapustu

  • papriky

V případě, že narazíte na čtyř číselný kód začínající na 4 nebo 3, pak máte v rukou produkty, které jsou pěstovány konzervativním způsobem. V tomto typu zemědělské produkce používají pesticidy a chemikálie, které jim pomáhají získat větší výrobky. Také rostou rychleji a déle vydrží.

To však nutně neznamená, že jsou nezdravé nebo nebezpečné. Pokud chcete koupit dobrý produkt, který začíná na toto číslo a zároveň ušetřit peníze, vybírejte si z následujících plodin:

  • sladké brambory (batáty)

  • cibule

  • zelí

  • avokádo

Nakonec nám zbývá magické číslo 8. Takto se značí GMO produkty. Jinými slovy jedná se o geneticky modifikované potraviny. Na této plodině se podílela lidská ruka již od počátku a byla navržena tak, aby se urychlil její růst, vzhled, barva a dokonce chuť. Mnozí odborníci na výživu a lékaři se shodují, že lidé by se měli vyhnout těmto produktům.

Nejlepší možností, kterou však můžete udělat, je navštívit místní zemědělce a lokální trhy. Podpoříte místní obyvatelé a zároveň víte, od koho máte výrobky a jakým způsobem je pěstuje. Vždy můžete kupovat mnohdy předražené BIO výrobky v obchodě s potravinami, ale není nic lepšího, než je odebírat z rukou, které je vypěstovali.