Letní období a dostatek sluníčka s námi dělá zázraky. Dostatek vitamínu D, způsobuje pocit štěstí, zbavuje nás stresu a zlepšuje naši pleť. Navíc se podle posledních průzkumů, podílí vitamín D na ochraně před rakovinou prsu, prostaty, tlustého střeva a konečníku.
Četné studie prováděné na území USA dokazují, že vitamín D potlačuje rakovinu tím, že stimuluje buněčnou diferenciaci a deaktivuje růst nádorových buněk. Dostatečný přísun vitamínu D funguje jako prevence proti rakovině a zároveň může zpomalit či úplně zastavit její průběh.
Vitamín D a rakovina prsu
Studie prováděné u pacientů s rakovinou prsu zjistili, že správné množství vitamínu D, může snížit riziko úmrtí, až o 44%. Ženy, které měly příliš nízkou hladinu vitamínu D, měly riziko vzniku metastáze vyšší o 94% a zvýšené riziko úmrtí o 73%.
Správná hladina vitamínu D, je velmi důležitá pro prevenci rakoviny. Obzvláště během zimních měsíců, se to nesmí podcenit.
Vitamín D a rakovina prostaty
Nedávný výzkum z Northwestern University Feinberg School of Medicine ukazuje, že existuje spojitost mezi sníženou hladinou vitamínu D a agresivní rakovinou prostaty. Snížená hladina vitamínu D zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. Ten totiž funguje jako obránce proti proliferaci a diferenciaci nádorových buněk. Studie byla provedena v období 2009 do roku 2014 na více jak 1760 vzorků rakoviny prostaty. Vědci přišli na to, že vitamín D zpomaluje vývoj rakovinových buněk, které se stávají méně invazivní. Pacienti, kteří nejsou ovlivněny rakovinou prostaty, mají vyšší hladinu vitamínu D, než pacienti s rakovinou prostaty.
Vitamín D a další druhy rakoviny
Kombinace vápníku s vitamínem D snižuje možnost vzniku jakéhokoliv typu rakoviny u žen po menopauze o neuvěřitelných 77%. Je to díky E-cadherin, které tyto doplňky stravy obsahují. Látka drží strukturu buňky pohromadě. To znemožňuje pronikání nádorových buněk do orgánů a tkání v lidském těle. Nízká hladina vitamínu D, způsobuje rychlejší postup rakovinových buněk, které se šíří do celého těla a napadají zdravé buňky. Udržováním dostatečné hladiny vápníku a vitamínu D v těle, se bráníte proti vzniku rakoviny.
Co je potřeba vědět o vitamínu D
Optimální množství vitamínu D není přesně stanoveno. Je to proto, že naše tělo vytváří vitamín D, díky slunečnímu záření. Věk, pohlaví, etnický původ a bydlení, jsou faktory, které určují, kolik vitamínu potřebujete. Každý člověk má tedy individuální optimální hranici. Existují dva typy vitamínu D: vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Vitamín D2 je produkován rostlinami, zatímco D3 se vyrábí ze slunečního záření v organismu.
Vitamín D3 je nezbytný pro vstřebávání vápníku ve střevech a zároveň udržuje zdravé zuby a kosti. Je velmi užitečný při modulaci buněčného růstu, neuromuskulární a imunitní funkci či k snížení zánětu. Také bojuje proti onemocnění srdce, chronické bolesti a cukrovce. Doporučená denní dávka vitamínu D, je podle Institute of Medicine 600IU u většiny zdravých dospělých a 800IU pro osoby starší 70 let. Větší množství vitamínu, může poškodit ledviny a kardiovaskulární systém. Z toho důvodu je zapotřebí vše konzultovat s lékařem, který vám doporučí správné dávkování.