Tapetujeme s chutí

Tapety jsou stále častěji součástí moderních interiérů. Stále se zdokonalují materiály, vyrábí se nové a nové vzory, díky čemuž si vybere skutečně každý. Máte vybranou tapetu? Potom zbývá už jen pustit se do tapetování. Zkušeným matadorům, kteří už si tapetování vyzkoušeli, asi nemusíme radit, co mají pro perfektní výsledek udělat. Naše rady jsou určeny spíš začátečníkům.

Tapetování zase není žádná velká věda a zvládne to opravdu každý, kdo si dá tu práci, aby byl trochu precizní. Za dokonalý efekt krásné tapety to skutečně stojí. Podle materiálu a dekoru můžete vybírat tapety vhodné do chodby, obývacího pokoje, ložnice i dětského pokoje. Vybrat vzor není tak těžké, stačí vzít v úvahu povahu celého interiéru a zvolit dekor, který se vám k danému stylu hodí. Teprve potom přichází to nejtěžší, tapetu nalepit tak, aby vypadala reprezentativně. Velmi důležitá je příprava podkladu, není radno ji podceňovat, protože vaše snaha se vám vrátí v podobě hladké a držící tapety.

Náš tip: K novým tapetám se vám bude hodit i nové povlečení. K jeho nákupu doporučujeme navštívit stránku textildodomu.cz, kde si z jejich široké nabídky určitě vyberete. Nejen povlečení, ale i ubrusy, záclony a další bytový textil.

Jak lepit tapetu

Způsob lepení tapety záleží na materiálu. Vliesové tapety se lepí snadněji, lepidlo se nanáší na stěnu a manipuluje se se suchými pruhy tapety. U papírových a vinylových tapet je instalace trochu složitější. Na papírovou tapetu je třeba nejprve nanést lepidlo, nechat pár minut provlhnout a potom tapetu postupně přikládat na zeď. U vinylových tapet je to podobné, vinylové tapety mají totiž rovněž papírový základ, na který je nanesena omyvatelná a oděru vzdorná vinylová vrstva. Provlhlý pás tapety se potom lepí shora dolů a vyhlazuje se pomocí přítlačného válečku nebo tapetovacího kartáče, aby pod tapetou nezůstávaly vzduchové bublinky. Další pásy tapety se lepí tak, aby dobře navazoval vzor tapety. Pokud od lepidla umažete líc tapety, hned jej otřete opatrně vlhkým hadříkem, dokud je lepidlo čerstvé, půjde dobře odstranit. Potom už stačí je tapetu zkrátit, je-li příliš dlouhá, a máte hotovo. Neváhejte a pořiďte si i vy pro dekoraci vašeho interiéru moderní tapetu.