Kiwi je rostlina, která nese stejné jméno, jako okřídlené zvíře obývající Oceánii. Kromě tohoto faktu, je kiwi i mimořádně zdravé. Níže si řekneme něco o benefitech, které kiwi má a také, jak si ho můžete vypěstovat doma.
Kiwi a jeho benefity
Kiwi je bohaté na vitamín C, který posiluje imunitu a organismus. Ve srovnání s pomerančem nebo citrónem je kiwi dvakrát tolik bohaté na vitamín C (98mg/100g). Pokud si dopřejete jedno denně, získá vaše tělo 80% denní dávky vitamínu C. To už se vyplatí pěstovat kiwi.
Nejlepším časem, kdy konzumovat kiwi je v dopoledních hodinách, nejlépe při snídani. Posílí imunitní systém do náročného dne, navíc snižuje krevní tlak. Zároveň zabraňuje vzniku rakovinotvorných buněk, omezuje citlivost pokožky a chrání proti chřipce.
Právě vitamín C pomáhá tělu zabíjet volné radikály a v tomto směru se stává naše tělo odolné proti řadě nemocí. Konzumace kiwi je jednou z možností, jak ochránit tělo před škodlivými vlivy. Nejčastějším strávníkem kiwi by měl být člověk, který kouří, konzumuje alkohol, trpí diabetem nebo má oslabenou imunitou, také těhotné ženy, starší lidé, ženy v menopauze atd.
Zahradnická fakta o kiwi
Kiwi se dělí na samce a samice. Semínka musí být zasazena v poměru 1:6 mužů a žen. Rostlinám trvá celkem dlouho, než se rozvinou. Častým jevem je, že kiwi nemá plody po dobu 5 až 9 let.
Přestože je kiwi do značné míry odolné proti chladu, a to až do -37ºC, výhonky na jaře jsou velmi náchylné na mráz. Dávejte si tedy pozor, aby vaše úsilí a roky pěstování nepřišly na zmar jen kvůli jednomu jarnímu mrazíku. Navzdory všemu, že rostlina nevydrží, obvykle znova naroste, ale je potřeba počítat s neúrodnou sezónou. Kiwi roste podobně jako vinná réva. Dopřejte mu tedy dostatek prostoru a body, po kterých se může plazit.
Jak pěstovat kiwi
Rozkrojte kiwi na polovinu a vydlabejte semínka. Umístěte je do cedníku a opatrně je pomocí vody očistěte od zbytku kiwi. Usušte je a umístěte na papírový ubrousek. Nechte je odpočívat po dobu dvou dnů.
Nádobu, ve které chcete pěstovat kiwi, naplňte do poloviny hlínou. Může se jednat o květináč nebo klidně plastový pytel. Vezměte hlínu, která je naplněna promočeným perlitem. Jemně zatlačte semena do perlitu, utěsněte pytel a vložte je do ledničky po dobu asi čtyř měsíců. Perlit se postará o to, aby byla hlína po celou dobu vlhká.
Po této době naplňte další nádobu do 3/4 čistou hlínou vhodnou pro pěstování kiwi. Vyndejte semínka z ledničky a nasypte je na hlínu. Na semínka jemně naneste menší vrstvu hlínu a mírně uplácejte.
Semínka jemně oprašte a přikryjte je plastovou fólií, která se postará o požadovanou úroveň vlhkosti. Umístěte květináč do teplé místnosti a během 4 až 5 týdnů se můžete těšit na první výrůstky.
Jakmile kiwi vyklíčí, umístěte desku na slunném okně. Výhonky jsou nyní v nejnáchylnějším období. Ujistěte se, že jsou dostatečně vlhká a za oknem není příliš velká zima. Během tohoto období odstraňte veškerý plevel a pravidelně oprašujte. Můžete přidat i další vrstvu hlíny, které se postará o vstřebávání vody.
Jakmile je kiwi dostatečně velké, umístíme jej poblíž mřížky, zdi, verandy nebo něčeho, po čem se může plazit. Oddělte od sebe jednotlivé rostliny zhruba na jeden až dva metry.
Kiwi zaléváme 1x týdně střední zálivkou a během horkých dnů můžeme vodu přidat podle potřeby. Důležité je udržovat hlínu stále vlhkou a nedovolit ji nechat vyschnout. Pro lepší růst, můžeme použít mulčovací hlínu, která nám pomůže udržet vlhkost a lépe odstranit plevel. Se svým zahradníkem se můžete poradit i o vhodném hnojení, které je pro správný růst kiwi důležité.
Kdy prořezávat kiwi
Jak nám kiwi roste, stává se více rozvětvené a dřevnaté. Je potřeba jej řádně prostříhat. Kiwi můžeme prořezávat v momentě, kdy si je přejeme tvarovat podle potřeb. Zbavujeme se především velké zeleně, která se rozkládá po stranách. Umožníme tak hlavnímu stonku zesílit a lépe uvidíme na plevel. Ve čtvrtém roce prořezáváme z důvodu plodnosti a správného vývoje rostliny. V době odpočinku se vyplatí kiwi prořezat, aby získalo sílu na novou sezónu.