Plovoucí podlaha z laminátu je „hitovka“, která se v českých domácnostech zabydlela již před nějakou dobou a stále se drží na špici žebříčku popularity. Důvodů je víc než dost – cenová dostupnost, vyvážené vlastnosti a v neposlední řadě jednoduchá pokládka. Podlahu pravděpodobně zvládnete položit i vlastními silami, ale měli byste se seznámit se základními pravidly.
Materiál důkladně zkontrolujte
Ať už jste si pořídili nejlevnější, nebo naopak poměrně drahou podlahu, všechny dílce průběžně kontrolujte a vyřazujte ty s viditelným poškozením či nedostatky. Montáž provádějte za denního světla, případně dostatečného osvětlení. Jinak se vám může stát, že vadnou lamelu nepoznáte.
Lamely se musí aklimatizovat
Podlaháři Plzeň z řemeslnického cechu EKOMPLEX nám prozradili, že se laminátová podlaha musí po min. 48 hodin aklimatizovat v místnosti, kde se bude pokládat. Doba potřebná pro aklimatizaci závisí na teplotním rozdílu mezi místností, kde byly lamely skladovány a místností pokládky. Je-li v místnostech podobné mikroklima, můžete aklimatizaci zkrátit.
Určitá pravidla platí také pro skladování. Balíky s lamelami by měly být postaveny neotevřené na rovném podkladu. Platí to především v novostavbách, pro které je typická vyšší vlhkost vzduchu.
Samotná pokládka plovoucí podlahy by měla probíhat při teplotě min. 17 °C a standardní vlhkosti vzduchu (tzn. 50 – 65%).
S vodou a vlhkostí si laminátová podlaha nerozumí
Máte-li v plánu pokládku laminátové plovoucí podlahy v místnosti, kde může dojít k přímému styku s vodou, raději od svého záměru upusťte. Jakmile voda pronikne spoji do podlahy, trvale ji znehodnotí. Nevhodné je také vlhké prostředí – pokud ji však z nějakého důvodu opravdu musíte položit i v koupelně, dbejte na to, aby byla chráněna před vnikem vody. Samozřejmostí je relativní vlhkost kolem 50 – 65%.