Kyberchondrie – nemoc moderní doby

Vyrážka je v plném proudy, vlasy vám začaly vypadávat více než obvykle a hlava vás už bolí více jak týden v kuse. Zapnete internet a hledáte možné nemoci, které mají stejné příznaky.

Zasáhne vás studený pot a uvědomíte si, že vás nedávno začalo pálit v krku a vyrážka se vám rozlezla po celém světě. Na co jít k lékaři, když je odpověď na jedno kliknutí. Vidíte se? Možná také trpíte nemocí moderní doby – kyberchondrií.

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán

Zatímco internet může poskytnout mnoho odpovědí na nemoci, které můžete mít, stane se, že budete vykazovat mnohem závažnější příznaky. Začnete čelit problému zvanému kyberchondrie.

Například, když se vám objeví vyrážka, může se jednat o fyzickou reakci na určitý podnět. Váš neustály výzkum a hledání příznaků na internetu však vyvodí závěr, že se jedná o smrtelnou chorobu. Ano, zda se to jako ironie, ale čím dál více lidí trpí tímto neduhem. Začnete být nervózní, budete se stresovat a z obyčejné alergie se stane problém obřích rozměrů. Problém však není s vaším tělem, ale ve vaší hlavě.

Jak poznat, že trpíte kyberchondrií

  1. trávíte na internetu 1-3 hodiny denně zkoumáním příznaků
  2. bojíte se, že máte celou řadu nemocí
  3. zkoumáte příznaky třikrát až čtyřikrát denně
  4. při vyhledávání informací zažíváte pocit úzkosti
  5. zdravotní stav máte stabilní, ale stejně hledáte možné nemoci

Pokud se ztotožníte s těmito pěti charakteristikami, nejlepší léčbou je vyhnout se internetu. Dokonce, i když si myslíte, že hledání příznaků vám ulevuje od stresu a úzkosti. Ze začátku to může být příjemné, ale prohlubujete jen svůj problém.

Zdraví je vaší prioritou číslo jedna. Nesnažte se ho zničit domněním, že trpíte smrtelnou chorobou.