Které země na světě vynikají v pěstování kávy a jaké druhy preferují?

Přestože brazilská káva je synonymem kvality a dobrého vkusu, existují i další producenti kávy, které rozhodně není radno zatracovat. V jakých zemích je pěstování kávy rozšířeno tak, že na mapě celosvětové produkce zabírá významný podíl? Jaké druhy kávy se v jednotlivých oblastech pěstují?

Domovinou kávy je Afrika

Africký kontinent není považován pouze za místo, kde se poprvé objevil člověk rozumný, z této oblasti pochází i většina druhů kávy, kterou bude tento člověk později potřebovat k tomu, aby se udržel bdělý a dokázal pracovat celý den. Na to, zda mu bude káva chutnat a bude dostatečně účinná, bude mít vliv nejen způsob přípravy kávy, ale také kvalita a druh jejích zrn. Většina odrůd kávy Arabica pochází z oblastí dnešní Etiopie a Súdánu, kde také došlo k jejich křížení a vzniku dvou dnes nejčastěji pěstovaných druhů Arabiky  – Typika a Bourboun. Prakticky jde o jeden druh, protože odrůda Bourbon vznikla mutací Typiky pěstované právě na ostrově Bourbon. V současné době patří k největším producentům kávy Arabika Kolumbie, kterou stíhá africká Etiopie, tedy domovina Arabiky a Mexiko. Mezi nezanedbatelné dodavatele Arabiky na světový trh ale patří i Ekvádor, Guatemala či Kostarika. Vyzkoušejte, zda poznáte rozdíl mezi kávou Arabika z různých konců světa a ochutnejte některé z kapslí tchibo, které obsahují tu nejkvalitnější kávu pocházející z těchto pro nás exotických končin.

I Robusty je několik druhů

Kávovník, pro který dnes používáme označení Robusta, pochází z Belgického Konga. Poté se dostal na Jávu a pak do celého světa. V současné době je pěstován především na východní polokouli, nejvíce ve Vietnamu a Indonésii. Některé odrůdy Robusty jsou ale pěstovány také v Jižní Americe, především v Brazílii. Káva Robusta se díky své hořké chuti prosazuje především ve směsích s Arabikou, kterým dodává příjemnou další chuťový rozměr a dokonalou cremu. Právě kvůli těmto vlastnostem je celosvětově pěstována. Jedna z nejznámějších značek kávy u nás, značka Tchibo plní své kapsle především těmi nejdelikátnějšími druhy Arabiky. Najít v jejím portfoliu ale můžete i dokonale vyvážené směsi obou druhů kávy. Vyzkoušejte například kapsle tchibo cafissimo a nechte se unést chutí exotických dálek.