Jaké druhy elektrotechnických svorek se běžně používají, a kde je využít nejlépe?

Kdykoliv potřebujete někde v elektronickém obvodu cokoliv propojovat, nebo rozvětvit, tak musíme využívat kvalitního spojovacího materiálu. Jedním z případů, jaký materiál můžete použít, jsou klasické svorky pro elektrotechnické účely.

Ačkoliv by na první pohled člověk řekl, že jsou mnohé svorky zkrátka stejné, tak je to rozhodně na míle vzdálené pravdě. V technice se užívají desítky druhů specifických svorek. Některé jsou uzpůsobeny pro napěťové kabely, jiné potom větví řídící struktury a kabelové signály. Jaké svorky se používají nejčastěji, a kde je nejvíce potkáte, si napíšeme v rámci dnešního článku.

Patrové svorky se postarají o složité obvody

Pokud potřebujete propojovat libovolně užívané obvody, které jsou specifické svojí zvýšenou složitostí, tak jsou pro vás naprosto ideálním řešením patrové svorky. Patrové svorky můžete potkávat například v elektrotechnických rozvaděčích napětí, kde se mohou starat o složitější větvení obvodů.

Stejně tak ale mají hojné využití i v mnohem sofistikovanějších technologiích. Jako jedno z nejdůležitějších využití se počítají především technologie v oblasti robotiky. Patrové svorky totiž mohou nejenže barevně oddělit, ale hlavně přehledně zformovat složitější signály, díky čemuž jsou výborné v řídících jednotkách.

Klasické řadové svorky pro denní užití

Pokud ale potřebujete svorky pro každodenní užití v jednodušších podmínkách, tak pro vás budou nejzajímavějším sortimentem běžné řadové svorky. Jedná se o svorky, které se standardně vyrábějí se šroubovým řešením úchytu kabelu, a fungují jako spojka, případně jednoduchá rozdvojka. Jsou hodně užívány v domácích rozvaděčových skříních, a dalších jim podobných technologiích.

Specifickou variantou podobných svorek je také ta, která se vyrábí kompletně bez šroubového systému. Bezšroubové svorky jsou používány ve stejných případech, jako jsou používány i další podobné druhy svorek. Najdete je tedy především umístěné do rozvaděčové skříně. Svorek je ale rozhodně i mnohem větší množství, než jsme zmínili v tomto článku. Většinou jsou rozdílné drobnými detaily, které z nich dělají vhodné adepty do konkrétních systémů nebo předpřipravených sad.