I pití vína má svá pravidla

Vína již od nepaměti patří mezi tradiční nápoje, které nacházejí uplatnění při všech významných událostech. Jejich předností je zejména lahodná a nezaměnitelná chuť i nižší obsah alkoholu oproti destilátům. Často se také říká, že víno má blahodárný vliv na zdraví. Že červená vína jsou prospěšná pro srdce a oběhovou soustavu a bílá vína pro trávicí soustavu. Pokud si také rádi dáte občas lahev kvalitního vína, pak byste měli vědět, že i pití vína má svoje pravidla. Znáte je?

Správné pití vína

Asi každý ví, že víno nepijeme jako vodu, ale vychutnáváme si ho po douškách. Při nalévání by sklenice neměla být nikdy plná či vrchovatá, ale naplněna jen z jedné třetiny. Důvod je zřejmý, aby se víno nerozlilo, když zatočíme se skleničkou. Než se napijeme tak bychom také měli ještě předtím využít svého zraku a čichu, to však v domácím prostředí nemusíme přehánět. Nakonec bychom měli pro červená, bílá a růžová vína použít sklenku na vysoké stopce z čirého skla. U šumivých vín pak využít skleničku typu flétna, aby rychle nevyprchaly bublinky.

První pije hostitel

Svoje pravidla má i pořadí pijících, ale třeba i rozlévání. Většinou je pravidlem, že pije první hostitel, který víno objednal. Avšak může svůj úkol přenechat sommeliérovi či znalci vín. Pokud jde o rozlévání, přednost mají jednoznačně ženy, ale sedí-li u stolu velice významný host, pak můžeme víno nalít nejprve jemu. Jako poslednímu se nalévá samotnému hostiteli. Tato pravidla platí jak v luxusní restauraci, tak v domácím prostředí. V restauraci bychom si neměli víno dolévat sami, ale vždy bychom měli upozornit číšníka, pokud sám nepřijde.

Víno a pokrm

Není pochyb o tom, že každý druh vína se snoubí s jiným pokrmem, proto bychom měli dát přednost takovému druhu vína, které bude odrážet slavnostní tabuli. Červená vína volíme při podávání tmavého masa, jako je vepřové či hovězí. Nebo obecně při těžších jídlech. Bílým vínům dáváme přednost tehdy, pokud jde o kuřecí maso, ryby, mořské plody nebo lehké saláty. Při výběru zvažujeme i obsah cukru, kdy sladká vína se hodí k sladkým pokrmům a suchá vína ke slanějším pokrmům.

Vychutnejte si i vy kvalitní víno, a to z nejširší nabídky na trhu, kterou naleznete v e-shopu společnosti Premier Wines & Spirits s.r.o.