3 důvody, proč začít pravidelně číst knihy

Pravidelné čtení knih přináší celou řadu benefitů. V tomto článku se proto podíváme, na jaké z nich se můžete s jistotou těšit.

Začít číst může být pro některé poměrně obtížné. Zejména pokud jsou zvyklí civět většinu času do telefonu, počítače nebo na televizi. Oproti této konkurenci se knížka zdá jako poměrně nudná alternativa. Jenže jakmile se sami pustíte do čtení, zjistíte, že tomu tak není.

Rozšíříte si obzory

Projděte si žebříčky knih, databáze spisovatelů nebo jiné podobné seznamy a brzy zjistíte, jak bohatá vlastně literatura je. Některé kousky vás naučí nové znalosti, s jinými se zase vydáte na dobrodružství do cizích zemí či do historie. Zažijete takové věci, které byste v reálném životě prožít nemohli. A poznáte i různé lidské i zvířecí osobnosti. Když budete dávat pozor a zároveň se necháte unášet vámi vybraným kouskem, uvidíte, jak snadno si můžete rozšířit vaše obzory, případně změnit utvrzené názory. Nechcete-li utrácet za nové knihy, zkuste knihy bazar, kde seženete knihy za minimální ceny.

Budete chytřejší

Podle psychologů jsou hned tři typy inteligence – emoční, fluidní a krystalická. A čtení vám může pomoct všechny tři rozvíjet. Příznivý vliv čtení na mozek potvrzuje i studie, která zjistila, že čtení knih ovlivňuje i vaši paměť. Zejména v pokročilém věku, kdy mají čtenáři oproti ostatním výrazně větší náskok. Jestliže si tedy pravidelně otevřete nějakou knihu a ponoříte se do jejího příběhu, bohatě se vám to vyplatí.

Snižuje stres

Lehnout si, vzít do ruky knížku a prožívat příběhy odehrávající se daleko od vaší postele. Právě to může mít blahodárný vliv na vaši psychiku. Zejména pokud se hodně stresujete v práci, nebo vám nefunguje osobní život. Vytvořit si zvyk a každý den si číst může následky stresu výrazně snížit, a v některých případech až úplně eliminovat.