Kvasinková infekce trápí mnoho žen. Jak jí lze předejít?

Kvasinková infekce patří k nejčastějším důvodům, proč ženy vyhledávají pomoc gynekologa. Kvasinková infekce a vaginální mykóza patří k běžným onemocněním, navzdory tomu o nich ženy příliš nemluví, i když není za co se stydět. Pro ženy nebývá zpravidla infekce nebezpečná, je však velmi nepříjemná a pro mnohé ženy „trapná“. Vaginální svědění a výtok nebo bolest při pohlavním styku nejsou zrovna témata, která se hodí probírat u večeře. Ale pravdou je, že vaginální infekce jsou opravdu velmi časté.

Vyhýbejte se častému užívání antibiotik

Antibiotika jsou mnohdy velkým pomocníkem, ale jejich užívání by se nemělo přehánět. Časté užívání antibiotik vede nejen k rezistenci, ale také narušují přirozenou rovnováhu bakterií v pochvě. Antibiotika neléčí virové infekce, jako je běžné nachlazení, chřipka nebo COVID-19. Je důležité užívat antibiotika pouze podle pokynů svého lékaře a pouze po předepsanou dobu.

Investujte do kvalitního bavlněného spodního prádla

Krajkové prádlo sice působí sexy, ovšem nedokáže efektivně odvádět vlhkost v intimní oblasti, což může vést k přemnožení kvasinek Candida a dá tak vzniknout kvasinkové infekci. Volné bavlněné spodní prádlo nejvíce přispívá ke zdravému mikrobiomu. Vyhněte se oblečení, které je těsné a není tak prodyšné, a také věcem, jako je propocené oblečení na cvičení.

Berte vaginální probiotika nebo jezte jogurt s probiotiky

Probiotika pomáhají vyrovnávat gastrointestinální a vaginální mikroflóru. Stejně jako léčba kvasinkových infekcí jsou probiotika nápomocná v prevenci kvasinkových infekcí. Nahrazují dobré bakterie v trávicím traktu a dalších částech těla, aby obnovily rovnováhu. Nejlepší probiotika budou s těmi, které obsahují bakterie Lactobacillus rhamnosus GR-1. Nejen vaginální probiotika, ale také čípky či doplňky stravy pomáhající při léčbě kvasinkové infekce objevíte na gynella.cz.

Jezte potraviny, o kterých je známo, že inhibují kvasinky

Jíst alespoň půl šálku jogurtu denně může pomoci zabránit přemnožení kvasinek. Česnek je také dobře známý přírodní lék na kvasinky, takže jeho začlenění do vaší stravy může být užitečné. Brusinkový džus nebo brusinkové pilulky mohou být také užitečné při prevenci kvasinkových infekcí. Bylo také prokázáno, že jablečný ocet zabraňuje růstu Candidy.